Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.

"Zerwijmy łańcuchy"

okl.jpgW Szkole Podstawowej w Krynicznie odbyły się dzisiaj zajęcia pod tytułem „Zerwijmy łańcuchy”, które prowadziły Pani Katarzyna Kasprzak z Urzędu Gminy Wisznia Mała, zajmująca się na co dzień ochroną środowiska oraz Joanna Boćko-Sornat psycholog szkolny. Galeria wydarzeń

Zajęcia miały na celu uwrażliwić dzieci na krzywdę i złe traktowanie zwierząt. W prelekcji bardzo aktywnie uczestniczyły wszystkie dzieci, które wykazały się dużą wiedzą dotyczącą odpowiedzialności za posiadanego psa. Mają świadomość, iż potrzebuje on budy, jedzenia, przestrzeni do biegania i przede wszystkim naszego czasu i wychowania. Jak również, że jest to obowiązek na blisko 15 jak nie 20 lat i duża odpowiedzialność za żywe stworzenie.
Dlatego ważne jest by zawsze przed adopcją zwierzaka poważnie zastanowić czy nas na niego stać i czy będziemy się w stanie nim zajmować przez tak długi okres, a nie tylko do najbliższych wakacji. Bardzo ważne jest również aby nasz pupil miał właściwe warunki bytowe, jeśli trzymamy go na dworze musi mieć ocieploną budę i stały dostęp do wody i jedzenia. Często psy trzymane są w kojcach lub na łańcuchach i tu bardzo ważne jest aby były one odpowiednich rozmiarów (kojec musi być na tyle duży by zwierzak mógł się w nim swobodnie poruszać, a minimalna długość łańcucha to 3 m). Psy trzymane na łańcuchu bądź w kojcu należy też regularnie wypuszczać lub brać na spacer, tak by mogły się wybiegać.
Uczniowie w trakcie spotkania mogły na własnych rękach poczuć ciężar łańcucha. Jeśli widzimy psa, który jest zaniedbany i trzymany w nieodpowiednich warunkach powinniśmy zawsze reagować. Dzieci powinny powiadamiać o takich przypadkach swojego dorosłego opiekuna, a on odpowiednie służby, np. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami lub policję.