Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.

Wycieczka do Krakowa i lekcja teatralna w Narodowym Teatrze Starym

tn_DSCN1430.JPGWiosenna- kwietniowa pogoda, to idealny czas, aby wybrać się na wycieczkę.

Uczniowie gimnazjum w tym Koło Teatralne „Nic takiego” pod opieką nauczycieli: Moniki Kielan i Izabeli Candmanowskiej – Pierzchały, mieli okazję wyjechać na dwa dni do Krakowa. Nie była to wycieczka standardowa, gdyż w programie oprócz zwiedzania( Kazimierz, Stare Miasto), zaplanowane było wyjście do Teatru Bagatela na sztukę pt. „Szalone nożyczki”. Następnie odbyło się spotkanie z aktorem Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej – panem Juliuszem Chrząstowskim.

Gimnazjaliści mogli zwiedzić teatr, usłyszeć na czym polega praca aktora, poznać wiele terminów teatralnych, obejrzeć kulisy teatru, a także stanąć na scenie i odegrać role bohaterów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza ( która ze względu na wypadek jednego z aktorów została odwołana). Pod czujnym okiem pana Chrząstowskiego uczennice: Karolina Fedunkiw, Karolina Prostak i Zuzia Galińska podjęły się trudnego zadania i wystąpiły w roli Kmicica, Oleńki, Skrzetuskiego i Heleny. Pan Juliusz oczywiście udzielał wskazówek i pomagał dziewczynom w odegraniu scenek. Pozostali dobrze bawili się w czasie tego krótkiego „spektaklu”.

Lekcja teatralna bardzo spodobała się wszystkim i na pewno zachęciła do częstszego odwiedzania teatru.

Drugiego dnia uczniowie wraz z nauczycielami wybrali się do miejsca szczególnego, bo związanego z naszym narodowym bohaterem – Tadeuszem Kościuszką. Oczywiście mowa o Kopcu Kościuszki, który został usypany przez mieszkańców Krakowa na cześć wspaniałego generała, który dowodził powstaniem w 1794 roku. Odwiedziliśmy tez Muzeum Figur Woskowych, gdzie można było zobaczyć figury naszych wspaniałych Polaków: Jana Pawła II, Jana Matejki, Henryka Sienkiewicza, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza czy Józefa Piłsudskiego. Wycieczkę zakończył spacer po krakowskim Rynku i spotkanie ze Smokiem Wawelskim.