Sobota, 11 maja 2024 r.

"Podziel się życiem z bliźnim w potrzebie"

zbigniew_zdanowicz300x200.jpg

Szanowna Dyrekcjo,

10 kwietnia w Trzebnicy odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych „Podziel się życiem z bliźnim w potrzebie”. Akcja dedykowana jest księdzu Zbigniewowi Zdanowiczowi.

„Jestem 61 letnim Księdzem. Nazywam się Zbigniew Zdanowicz. Od 34 lat jestem kapłanem w Zgromadzeniu Księży Salwatorianów. Życie jest codziennym cudem czułości Boga. Cieszymy się tym darem i używamy go w pełni. Niestety jest ono bardzo kruche, zwłaszcza w obliczu choroby. Moje doświadczenie z chorobą krwi zaczęło się w 2000 roku. Poprzez różnego rodzaju leczenie po 3 latach mogłem wrócić do pracy jako kapłan, ale w maju 2015 choroba wróciła i obecnie nie pozwala na dalszą pracę i życie. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Miałem jak każdy plany i marzenia, które choroba zmieniła. Dziś moim marzeniem jest odnaleźć swojego bliźniaka genetycznego, by móc powrócić do pracy kapłańskiej. Zarejestrujcie się proszę jako potencjalni Dawcy! Każdy człowiek nosi w sobie cząstkę życia, którą może ofiarować drugiej osobie”.
"Człowiek jest wielki nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi" - Karol Wojtyła
Dziś już wiadomo, że jedyną szansą księdza Zbigniewa na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od Dawcy niespokrewnionego. W polskim rejestrze Poltransplantu zarejestrowanych jest ponad 940.000 potencjalnych Dawców, a ponad 27 milionów w bazach na całym świecie. Co piąty pacjent potrzebujący przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego nie znajduje go w światowym rejestrze.  Ksiądz Zbigniew i jego bliscy nie potrafią czekać bezczynnie – zainicjowali akcję rejestracji potencjalnych dawców, tak by więcej potrzebujących znajdowało swojego „bliźniaka genetycznego”. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Podziel się życiem z bliźnim w potrzebie” ruszyły pełną parą: roznoszone są tysiące ulotek, rozklejane są plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i media.

Z tego tytułu zwracam się z wielką prośbą o wsparcie działań naszej Fundacji poprzez:
- umożliwienie przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dotyczących dawstwa szpiku w Państwa placówkach na podstawie materiałów dostarczonych przez Fundację,
-  przekazanie wszystkim uczniom listu do rodziców, zawierającego najważniejsze informacje na temat dawstwa szpiku kostnego,
- amieszczenie na stronie internetowej szkoły plakatu elektronicznego zapowiadającego akcję,
- zamieszenie na terenie placówki plakatu zapowiadającego akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych,
- poinformowanie rodziców o akcji oraz najważniejszych kwestiach dotyczących dawstwa szpiku kostnego w czasie zebrania z rodzicami,
- zamieszczenie informacji o akcji w dzienniku elektronicznym, jeżeli szkoła dysponuje taką formą komunikacji z rodzicami uczniów.
Zależy nam, aby młodzi ludzie oraz ich rodzice uzyskali rzetelną wiedzę na temat dawstwa szpiku oraz sytuacji pacjentów czekających na swojego „bliźniaka genetycznego”. W Polsce co godzinę ktoś słyszy diagnozę - białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Rejestracja każdej nowej osoby to zwiększenie szans na życie dla chorych, dlatego Fundacja przeprowadza akcje rejestracji potencjalnych dawców na terenie całej Polski. W najbliższym czasie organizujemy akcję

„Podziel się życiem z bliźnim w potrzebie”, która odbędzie się 10 kwietnia 2016 r. w godz. 9:00 -€“ 15:00:

Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej,Jana Pawła II 3, Trzebnica
- Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła, Plac Włostowica 2, Trzebnica

Podczas naszej akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 840 000 (luty 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już ponad 2800 (luty 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Mam nadzieję, że przychylą się Państwo do mojej prośby.

Artur Koszla
Młodszy Koordynator ds. Rekrutacji Dawców