Środa, 8 maja 2024 r.

Warsztaty przyrodnicze na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - Katedra Ochrony Roślin - kl. IA

338846270_213612091263713_4896810920596412074_n.jpgDnia 29 marca uczniowie klasy IA wybrały się na warsztaty przyrodnicze na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu do Katedry Ochrony Roślin. Dzieci odwiedziły Zakład Entomologii, gdzie odbył się warsztat pt. „Motyle- wszystko co o nich wiemy” prowadzony przez mgr inż. Joannę Magierę-Dulewicz oraz Zakład Biogeochemii i Mikrobiologii Środowiskowej, gdzie odbył się warsztat „Mikrołowy – niewidzialni mieszkańcy wokół nas” prowadzony przez dr Elżbietę Gębarowską i Karolinę Budek.

Dzieci mogły podziwiać motyle w różnych fazach rozwoju (jaja, gąsienice, poczwarki i dorosłe motyle). Mogły podziwiać wiele innych ciekawych owadów (karaczany, biedronki, mszyce), które intensywnie poruszały się i wydawały dziwne odgłosy. Dowiedziały się także jaką rolę motyle odgrywają w środowisku. Uczniowie dowiedzieli się także że mikroorganizmy żyją z nami na co dzień i nam nie szkodzą, wystarczy je odpowiednio kontrolować (np. dbać o higienę i zdrowo odżywiać się). Uczniowie mogli zobaczyć, że mikroorganizmy wytwarzają antybiotyki, przyprawy i aromaty, że uczestniczą w produkcji żywności, ale czasem mogą też zepsuć jedzenie. Miały okazję również poczuć jak ładnie albo jak brzydko pachną drobnoustroje. Dzieci oglądały łąki, kwiatki, motyle i pszczółki malowane kolorowymi bakteriami, a potem podziwiały je pod mikroskopem. Uczniowie dowiedzieli się, że bakterie też stanowią zgraną paczkę i potrafią komunikować się miedzy sobą, podobnie jak ludzie. Na koniec warsztatów dzieci poszły do Instytutu nauk o glebie , żywienia roślin i ochrony środowiska. Galeria zdjęć.