SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ w Krynicznie

Pedagogizacja rodziców
sobota, 06 październik 2018 09:57

Cyber zagrożenia - Momo

momo.jpgUWAGA RODZICE!!!

W tym roku szkolnym Komenda Powiatowa Policji w Rawiczu rozesłała do dyrektorów szkół pismo z prośbą o poinformowanie rodziców uczniów o nowym rodzaju cyber zagrożenia, jakie pojawiło się w sieci. Chodzi o grę internetową „Momo Challenge”, kolejną odmianę wyzwań w stylu „Niebieskiego wieloryba”.

– Uczniowie doskonale się w tych tematach orientują. Nam przede wszystkich chodziło o to by wychowawcy podczas zebrań zapoznali z tą problematyką rodziców – mówi Beata Jarczewska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.

Czym jest „Momo Challenge”? To forma gry, która rozprzestrzenia się za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów w telefonach komórkowych. Gra zachęca do zapisania postaci „Momo”, czyli laleczki o makabrycznym wyglądzie, do swoich kontaktów. Dodanie gry do kontaktów daje aplikacji zezwolenie na zainfekowanie urządzenia użytkownika wirusem wydobywającym jego prywatne dane.

– Wówczas rozpoczyna się nękanie poprzez wysyłanie do nowego znajomego – czyli dziecka – wiadomości, zdjęć, filmów o charakterze psychodelicznym, zawierającym nieodpowiednie treści dla dzieci, groźby i polecenia. Próby wycofania się z kłopotliwej znajomości powodują napływanie wiadomości o charakterze szantażu i zastraszania na temat wyrządzenia krzywdy członkom rodzin – czytamy w piśmie rawickiej policji.

W ten sposób „Momo” zmuszą ofiarę wykonywania kolejnych zadań, nakłania do samookaleczeń a nawet samobójstw.

– Radzimy, by przekazując informację o grze „Momo Challenge” zaapelować do rodziców o zwrócenie większej uwagi na aktywność ich dzieci w sieci – proszą w piśmie do dyrektorów szkół policjanci.

To działanie profilaktyczne, jedno z wielu jakie w przypadku młodych ludzi podejmuje rawicka jednostka. Kab