SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ w Krynicznie

Niedziela, 22 maja 2022 r.
Aktualności

22 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

dzdz.jpgData 22 kwietnia od ponad 50 lat stanowi okazję do refleksji nad aktualną sytuacją naszej planety. Światowy Dzień Ziemi to okazja do wzięcia udziału w akcjach mających na celu zwrócenie uwagi na problematykę współczesnej ochrony środowiska. Na ten dzień przypada również Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, ustanowiony w 2009 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Inicjatywa Światowego Dnia Ziemi została ogłoszona na konferencji UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) w 1969 roku. Rok później zainicjowano pierwsze obchody tego święta w Stanach Zjednoczonych. 20 lat później zyskał rangę wydarzenia międzynarodowego. Obecnie jest obchodzony w ponad 190 państwach na całym świecie. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwu, przedsiębiorcom i politykom na wrażliwość otaczającego nas ziemskiego ekosystemu.

Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest pod konkretnym hasłem przewodnim, poświęconym  wybranemu zagadnieniu z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom Światowego Dnia Ziemi brzmi: „Invest in Our Planet” czyli „Zainwestuj w naszą planetę”. Organizatorzy zwracają uwagę na potrzebę podjęcia pilnych działań służących ochronie przyrody, za którą jako ludzkość ponosimy odpowiedzialność.