SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ w Krynicznie

Piątek, 7 sierpnia 2020 r.
Aktualności

Szkolny konkurs - "Na najlepszego przyrodnika" - zadanie z fizyki na luty

c_177_118_16777215_00_images_przyrodnik.jpgZadanie 3 z fizyki na luty

Oddziaływanie pomiędzy elektromagnesami przypuszczalnie zrewolucjonizuje w przyszłości transport kolejowy. Już teraz są miejsca na świecie, gdzie z zawrotnymi prędkościami jeżdżą pociągi magnetyczne. Najdłuższą komercyjną linią kolei magnetycznej jest Shanghai Maglev Train w Chinach, łącząca centrum Szanghaju z oddalonym o 30 km lotniskiem. Podróż nią zajmuje 7 minut i 20 sekund, a pociąg z pasażerami osiąga maksymalną prędkość 431 km/h.

  1. Oblicz średnią prędkość pociągu Shanghai Maglev Train na podstawie danych w tekście.
  2. Porównaj tę prędkość do prędkości pociągów ekspresowych w Polsce.
  3. Oblicz ile czasu potrzebowałby pociąg Shanghai Maglev Train na przebycie drogi z Warszawy do Wrocławia.