Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.

Żeglarska przygoda Michała Łakomskiego

Jak większość osób już wie, uczeń klasy 3b naszego Gimnazjum w Krynicznie Michał Łakomski od 28.08.2013 do 26.10.2013 r. jest uczestnikiem polsko-rosyjskiej Szkoły Pod Żaglami kapitana Krzysztofa Baranowskiego.

Michał jako jeden z wielu odpowiedział na apel kapitana Baranowskiego i jego Fundacji, który namawia młodzież w wieku 14 lat do pomagania ludziom potrzebującym. Forma pomocy może być dowolna, od świetlicy szkolnej do domów starców, hospicjów. W zamian za taką pomoc młodzież nagradzana jest tym co Fundacja może podarować, czyli rejs oceaniczny dookoła Europy.

Po spełnieniu podstawowego warunku, czyli przesłaniu oficjalnego zaświadczenia o pracy wolontariackiej przyszedł czas na eliminacje sportowe, które Michał odbył w Giżycku w czerwcu br.

Zawody polegały na podciągnięciu się trzy razy na drążku z pełnego zwisu, biegu na 400 m oraz przepłynięciu na czas 50 m stylem dowolnym. Suma najlepszych czasów decydowała o zakwalifikowaniu się na rejs. Dodatkowym wymaganiem była znajomość języka angielskiego, którą sprawdzono na podstawie testu. Jest ona o tyle ważna, że wszystkie komendy na żaglowcu wydawane są w języku angielskim.

W taki właśnie sposób Michał wśród ósemki chłopców i ósemki dziewcząt z Polski i tyle samo z Rosji został załogantem żaglowca Pogoria, który 01.09.2013 roku wyruszył z Westerplatte na swój dwumiesięczny rejs. Trasa wiodła przez Morze Bałtyckie, Morze Północne, Zatokę Biskajską, Ocean Atlantycki i Morze Śródziemne, do Civitavecchia koło Rzymu. Po drodze zwiedzali wiele ciekawych portów i miejsc, a wśród nich Lisbonę, Gibraltar, Baleary, wyspy wulkaniczne. Uczestniczyli również w międzynarodowych regatach żaglowców z Tulonu we Francji do La Spezii we Włoszech, zajmując w nich 4 miejsce w swojej kategorii.

Podczas rejsu młodzież oprócz poznawania tajników żeglarskich odbywa normalne zajęcia lekcyjne według programu nauczania dla III klasy gimnazjum. Dodatkowo Polacy uczą się języka rosyjskiego, a Rosjanie polskiego.

Mamy wielką nadzieję, że po powrocie Michał podzieli się z nami swoimi przeżyciami z rejsu i zachęci wszystkich obecnych uczniów klasy II Gimnazjum do niesienia pomocy  potrzebującym i przystąpieniu do projektu kapitana Baranowskiego „Dookoła świata za pomocną dłoń”. Szczegóły na http://szkolapodzaglami.org.pl

Załączniki:
Pobierz plik (Zdjęcia z rejsu Michała.pdf)Zdjęcia z rejsu Michała.pdf819 kB